Triedený odpad v otázkach a odpovediach
Pre správnu odpoveď kliknite na otázku.
Ako sa spracováva komunálny odpad na Slovensku?
Najviac komunálneho odpadu na Slovensku končí žiaľ na skládkach odpadu (až 73 %). Približne 8 % odpadu sa recykluje a ďalších 8 % sa kompostuje. Zvyšných 11 % sa zhodnocuje v spaľovniach odpadu. Na Slovensku máme 2 spaľovne komunálneho odpadu v Bratislave a Košiciach, ktoré využívajú odpadové teplo pri výrobe elektrickej energie a na vykurovanie. Napríklad spaľovňa v Bratislave vyrobí ročne elektrinu asi pre 22 000 domácností.
Prečo sa niektoré druhy odpadu (napr. plasty, kovy, nápojové kartóny) zbierajú do jedného kontajnera?
Dôvodom môžu byť náklady na odpadové hospodárstvo a šetrenie priestoru na stojiskách. Odpad z farebných nádob sa dotrieďuje na triediacich linkách, kde sa oddeľujú jednotlivé komodity. Keďže odpadu v podobe kovov a nápojových kartónov produkujeme menej, v niektorých obciach sa môžu zbierať spoločne do jedného kontajnera alebo vreca.
Každá obec má však vlastný systém triedenia. Preto treba dôkladne sledovať označenie na kontajneroch, webovú stránku obce alebo osloviť vašu zberovú spoločnosť.
Prečo niektoré zberové spoločnosti vyvážajú odpad z viacerých kontajnerov v jednom nákladnom aute?
Kvôli dopravným nákladom. Kovy a nápojové kartóny tvoria najmenšie množstvá v komunálnom odpade (spolu približne 8 %). Tieto komodity by nedokázali naplniť jedno nákladné auto, preto ich zberová spoločnosť odváža spoločne a následne na dotrieďovacích linkách triedi na jednotlivé druhy odpadu.
Ako rozlíšim, o aký odpad ide?
Sledujte označenia na obaloch. Symboly recyklácie vám naznačia, že daný obal alebo výrobok je recyklovateľný. Súčasťou znaku býva aj označenie materiálu, z ktorého bol obal vyrobený.
Treba kelímky od jogurtov poriadne poumývať?
Nie. Plasty sa v procese recyklácie prepierajú, netreba ich preto umývať. Nezabúdajme, že aj voda je vzácny zdroj! Avšak obaly od chemikálií alebo iných nebezpečných látok a zvyškami jedla hrubo znečistený odpad do triedeného zberu nepatria.
Patria do plastov aj obaly od čistiacich a kozmetických prostriedkov?
Samozrejme. Ide prevažne o HDPE plasty, ktoré sú veľmi hodnotnou druhotnou surovinou. Ich objem však pred vhodením do príslušného kontajnera nezabudnite zmenšiť zošliapnutím, aby zberová spoločnosť neodvážala vzduch.
Patria do plastov aj obaly od oleja?
Niekedy áno, niekedy nie. Informujte sa vo vašej obci. Aj tu však platí pravidlo „radšej vytriediť ako vyhodiť do zmesového odpadu“. Nezabúdajte, že iba triedený zber podlieha kontrole, zmesový odpad putuje rovno na skládku alebo do spaľovne.
Prečo treba vytriedený odpad zošliapnuť?
Aby sa do kontajnerov zmestilo viac odpadu a rovnako aj do zberného auta. Nechceme predsa, aby zberová spoločnosť odvážala vzduch.
Prečo sa systém triedenia odpadu líši v jednotlivých mestách a obciach?
Pretože odpadové hospodárstvo je v každej obci a meste prispôsobené miestnym špecifikám, ako napr. geografickému rozpoloženiu obce či možnostiam zberovej spoločnosti, ktorá zber vykonáva.
Kam patria nápojové kartóny?
Odborne sa nápojovému kartónu povie viacvrstvový kombinovaný materiál na báze lepenky (VKM), pretože pozostáva z dvoch až troch druhov materiálu. Zvyčajne tvorí 73 % obalu papier, 23 % plast a 4 % hliník. VKM sa nezbierajú spolu s papierom, pretože sa pri VKM používa iná technológia recyklácie ako pri papieri. V každej obci a meste sa môžu VKM zbierať inak, niekde samostatne, niekde spolu s kovmi či plastami. Je potrebné si všímať označenia na kontajneroch alebo sa informovať vo vašej obci či u zberovej spoločnosti.
Kam s elektroodpadom?
Elektroodpad obsahuje vzácne kovy, ako aj nebezpečné látky, preto nepatrí do zmesového komunálneho odpadu. Na zabezpečenie jeho ekologickej recyklácie môžete použitý elektrospotrebič bezplatne odovzdať v predajni elektrozariadení pri kúpe nového elektrospotrebiča – tzv. systém spätného zberu, zanesením na zberný dvor, pri mobilnom zbere organizovanom v obci a na zbernom mieste elektroodpadu. Spotrebiče odovzdávajte v kompletnom stave, nerozoberajte ich, ani z nich nič nevyberajte. Zistite viac v našom videu o elektroodpade.
Kam patria žiarivky a žiarovky?
Pri žiarivkách a LED žiarovkách ide o elektroodpad, pretože obsahujú nebezpečné látky a ťažké kovy. Možno ich bezplatne odniesť na zberný dvor alebo odovzdať v predajniach s elektrozariadeniami alebo svetelnou technikou výmenou kus za kus pri nákupe novej žiarivky. Naopak, klasické žiarovky (normálky, iluminačné, sviečkové, reflektorové, halogénové...) patria do zmesového komunálneho odpadu, keďže sa nejedná o nebezpečný odpad. Viac informácií TU.