NATUR-PACK sa stal opäť generálnym partnerom filmového festivalu EKOTOPFILM – ENVIROFILM.

Hneď prvý deň filmového festivalu bol doslova nabitý atraktívnymi podujatiami. A NATUR-PACK bol pri tom!

Slávnostné otvorenie filmového festivalu EKOTOPFILM - ENVIROFILM

V pondelok 16.5.2016 prebehlo dopoludňajšie slávnostné otvorenie filmového festivalu EKOTOPFILM  - ENVIROFILM 2016 v Banskej Bystrici. Oficiálneho otvorenia sa zúčastnil primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko, predstavitelia Ministerstva životného prostredia, Slovenskej agentúry životného prostredia, ako aj zástupcovia ďalších inštitúcií a organizácií spolupracujúcich s týmto festivalom. A keďže NATUR-PACK sa aj v tomto roku stal generálnym partnerom tohto podujatia, nemohli na slávnostnom otvorení chýbať ani jeho zástupcovia.

Osobnosťou tohtoročného filmového festivalu sa stala svetoznáma primátologička Jane Goodall, ktorá venovala 55 rokov svojho života výskumu šimpanzov v pralesoch východnej Afriky. Posledných 30 rokov sa intenzívne venuje práci s verejnosťou, a popri zlepšovaní podmienok pre prežitie ohrozených druhov primátov, pomáha aj zlepšovaniu podmienok pre život ľudí v chudobných oblastiach susediacich s oblasťami výskytu vzácnej fauny a flóry. Je zakladateľkou environmentálneho programu  ROOTS & SHOOTS, ktorý už beží vo viac ako 100 krajinách celého sveta a pomáha pri vzdelávaní a ochrane životného prostredia. Hoci, väčšina kampaní a aktivít tohto programu  je zameraná na ochranu biodiverzity, nechýba v nej ani kampaň na podporu recyklácie mobilných telefónov a vzdelávanie a projekty zamerané na triedenie a recykláciu komunálneho odpadu.

Tlačová konferencia Jane Goodall pod záštitou primátora hl. mesta Bratislavy

Svoj príbeh po prvýkrát naživo vyrozprávala na dnešnej popoludňajšej tlačovej konferencii organizovanej v Zrkadlovej sieny Primaciálneho paláca v Bratislave. Na tlačovej konferencii vzdali hold Dr. Jane Goodall aj primátor hlavného mesta Ivo Nesrovnal, minister životného prostredia Lászlo Solymos, zástupkyňa Britského veľvyslanectva Kimberly Gillingham, predseda BSK Pavol Frešo a v neposlednom rade generálny riaditeľ filmového festivalu Peter Lím.  Pre NATUR-PACK je veľkou cťou, že sa mohol tejto tlačovej besedy zúčastniť. Na konci podujatia odovzdal pán primátor Dr. Jane Goodall cenu Honour of Ekotopfilm, ako vyjadrenie úcty k jej celoživotnej práci a odkazu pre ľudstvo.

Junior Festival v Bratislave

Pondelkové dopoludnie venoval tím NATUR-PACKu vystúpeniam na JUNIOR Festivale zameraným na vzdelávanie v oblasti triedenia komunálneho odpadu, vrátane elektroodpadu, batérií a liekov. 3 vystúpení sa celkovo zúčastnilo takmer 700 žiakov základných a stredných škôl. Ďalšie vystúpenia NATUR-PACKu na JUNIOR Festivale sa uskutočnia 17.5.2016 a 19.5.2016. Diskusia s odborníkmi na tému triedenia odpadu v hlavnom meste sa uskutoční v stredu 18.5.2016.

Prednáška Jane Goodall v sále Terra

Pondelkový večer v hoteli Tatra patril  dlho očakávanej prednáške svetoznámej vedkyne Jane Goodall. V sále pre 250 osôb sa nakoniec zmestilo prinajmenšom 350 ľudí, mnohí sedeli na schodoch, prípadne stáli. Na prednášku Jane prišlo mnoho ľudí aktívne pracujúcich v ochrane prírody a životného prostredia. Približne hodinová prednáška bola rovnako fascinujúca ako život, dnes 82 ročnej Jane. Tá ešte aj v tomto veku trávi 300 dní v roku na cestách a pokúša sa inšpirovať ľudí k zmene, zapájať ich do programu Roots & Shoots, získava finančné prostriedky na pomoc a vzdelávanie ľudí v chudobných oblatiach a na ochranu vzácnych ekosystémov a ohrozených druhov.

NATUR-PACK ďakuje organizátorom, za mimoriadne hodnotný program, ktorý pre verejnosť pripravil v podobe viacerých vystúpení fenomenálnej a inšpiratívnej Jane Goodall.

Fotografie zo všetkých podujatí súviasich s ekotopfilmom nájdete na našom Facebooku a Instagrame.

16.5.2016

 

Ďalšie články