Prezident vrátil parlamentu novelu zákona o odpadoch !

TLAČOVÁ SPRÁVA: Prezident Ivan Gašparovič vetoval kontroverznú novelu zákona o odpadoch. ČTK dnes o tom informovalo tlačové oddelenie prezidentskej kancelárie. Norma, ktorá počíta s vyššími príspevkami do Recyklačného fondu, by podľa viacerých podnikateľských združení zvýšila ceny potravín a spotrebného tovaru.

 

S výhradami podnikateľov súhlasil aj prezident. "Možné dopady (...) schváleného zákona v čase globálnej krízy považujem za rizikové, a tým neprípustné v dôsledku negatívnych vplyvov na sociálnu situáciu obyvateľov Slovenskej republiky, uviedla hlava štátu.

 

Gašparovič navrhol Národnej rade viacero zmien v predlohe zákona. Na prelomenie veta prezidenta je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny zo 150-členného parlamentu.

 

Novela tiež rozšírila okruh výrobcov a dovozcov, ktorí musia platiť poplatky do Recyklačného fondu. "V čase krízy môže mať zrušenie oslobodenia od povinnosti platiť príspevok do Recyklačného fondu negatívny dopad aj na podnikateľské prostredie, uviedol Gašparovič.

 

Pre kontroverznú novelu zákona o odpadoch chceli Slovensko zažalovať na Európskom súdnom dvore výrobcovia a dovozcovia spotrebnej elektroniky. Tým sa nepáčilo, že podľa zákona by mala po novom zberať použité batérie vraj len spoločnosť, ktorá dokáže zabezpečiť celý proces likvidácie. V súčasnosti zber zabezpečujú aj predajcovia.

 

O presadenie novely zákona sa snažil v parlamente Recyklačný fond spolu so Združením miest a obcí (ZMOS), podľa ktorých by však predloha nemala viesť k zdražovaniu tovaru. Riaditeľ fondu Ján Líška tvrdil, že recyklačné poplatky sú už v súčasnosti zahrnuté v cene tovarov. Mestá a obce si od novely sľubovali vyššie dotácie na triedenie odpadov.

 

Celú tlačovú správu môžete nájsť tu: http://www.sme.sk/c/4956823/gasparovic-vratil-parlamentu-kontroverzny-zakon-o-odpadoch.html

 

 

31.7.2009

Ďalšie články