Výzva na ochranu smetiarov a pracovníkov dotriedovacích liniek

Vážení spoluobčania,

vzhľadom na naše aktuálne zistenia o hrubom porušovaní pravidiel triedenia odpadov, ako aj usmernení a nariadení štátnych orgánov sme sa rozhodli nadviazať na náš prvý videoapel na ochranu pracovníkov zberových spoločností ďalšou výzvou.

V čase šírenia koronavírusu je nesmierne dôležité dodržiavanie hygienických pravidiel aj v oblasti triedenia odpadov. Rozhodli sme sa preto nazrieť do modrých a žltých kontajnerov na triedený zber. To, čo sme zistili, je viac ako zarážajúce. V približne tretine modrých kontajnerov sme našli použité hygienické vreckovky alebo servítky a až vo viac ako 60 % žltých kontajnerov sme našli použité jednorazové rukavice, vyrobené z rôznych materiálov.

Pritom nešlo o riadnu analýzu, kedy by sme vysypali celý obsah kontrolovaných nádob, nazreli sme do nich iba zhora po otvorení veka. Z tohto dôvodu sme nevideli, čo sa nachádza v hlbších vrstvách kontajnerov. Predpokladáme, že reálna situácia je oveľa, oveľa horšia.

Použité hygienické potreby bez ohľadu na to, z akého materiálu sú vyrobené, zásadne nepatria do triedeného zberu a vyhadzovať ich je potrebné do zmesového (zmiešaného, netriedeného) komunálneho odpadu. Takýto odpad je potrebné pevne zviazať do igelitového vreca, plastovej tašky alebo mikroténového vrecka.

Aktuálna výzva OZV NATUR-PACK na ochranu smetiarov a pracovníkov triediacich liniek:

8.4.2020

Prvá výzva OZV NATUR-PACK na ochranu smetiarov a pracovníkov triediacich liniek: