Ako vytvoriť recyklovateľný obal? Odpovedá príručka zhotovená pre slovenských výrobcov

Príručka Návrhy obalov pre recykláciu prináša konkrétne tipy s ohľadom na lokálne špecifiká Slovenska. Do prehľadnej publikácie boli spísané vďaka spolupráci Obalového inštitútu SYBA a OZV NATUR-PACK. Návrhy vychádzajú z medzinárodných odporúčaní Global Packages Design for Recycling z dielne Svetovej obalovej organizácie (WPO).

 

 

 

 

Príručka Návrhy obalov pre recykláciu predstavuje súbor informácií o jednotlivých druhoch materiálov. Cielene sa zameriava nielen na základné, ale aj na alternatívne materiály a zmesi, z ktorých bývajú obaly bežne vyrábané.  

Najrozsiahlejšiu časť príručky tvoria odporúčania pre návrhy obalov rozdelené podľa druhu obalov, ako napríklad fľaše, tácky, tégliky, tuby, krabice a podobne. Kritériá sú rozdelené do troch oblastí: 1. materiál, 2. dekorácie a ďalšie zložky a 3. systém uzáveru.

Aby boli odporúčania prehľadné, zvolil sa semaforový systém. Pomocou zelenej, žltej a červenej farby rýchlo rozlíšite, či sa máte použitiu materiálu vyhnúť, alebo ho, naopak, uprednostniť.

 

Nájdete tu aj konkrétne tipy, ako napríklad ten na vytvorenie bariéry na obale z materiálu PET, PE, PP: „Ak budú existovať požiadavky na bariéru, môže sa použiť bariéra z oxidu kremíka (SiOx), oxidu hlinitého (Al2O3) alebo povlak z uhlíkovej plazmy (iba u farebných fliaš, téglikov, túb), pretože výrazne neovplyvňujú kvalitu recyklátu,“  uvádza sa v príručke Návrh obalov pre recykláciu.

Publikácia je k dispozícii na stránkach Asociácie pre podporu recyklácie, voľne stiahnuteľná.

Obdobná príručka bude spracovaná aj pre český trh.

 

Asociácia pre podporu recyklácie bola založená v roku 2023. Zámerom je prepájať firmy, organizácie a jednotlivcov s cieľom podporiť recykláciu. Staňte sa jej členom aj Vy.