Rozbehol sa unikátny projekt PET CANOE. Sledujte ho s NATUR-PACKom

5.7.2019 začína svoju dunajskú odyseu unikátna PET kanoe, ktorú vodák Tomáš Ščepka postavil z PET fliaš vyhodených v bratislavských lesoch. Tím NATUR-PACK sa stal aktívnou súčasťou tohto projektu už počas jarných mesiacov, kedy prebiehal zber PET fliaš. Celý priebeh projektu dokumentujeme a postupne zverejníme sériu videoreportáží.

Teraz odvážneho vodáka, ktorý sa snaží poukázať na problém odpadov v prírode, čaká neľahká úloha. Preplaviť sa celým slovenským úsekom Dunaja na pomerne nestabilnom plavidle vystavanom z približne 250 PET fliaš. Práve PET fľaše sú častým druhom plastového odpadu, ktorý bežne nachádzame v prírode, kde pretrváva desiatky až stovky rokov. Pritom je to výborne recyklovateľný materiál s mnohorakým využitím.

Po symbolickom splave slovenskej veľrieky poputuje PET kanoe na recykláciu do podniku General Plastic.

Cieľom projektu PET CANOE je upozorniť na problém odpadov v prírode. Vodáci nám ukázali, že majú silný vzťah k prírode a sú ochotní vymyslieť okrem akcií na čistenie dunajských ramien aj takéto odvážne projekty.

Tomášovi Ščepkovi držíme palce, jeho púť budeme pozorne sledovať. A na záver spomeniem, že výsledkom projektu bude aj dokumentárny film, na ktorom sa podieľajú začínajúci filmár Marek Brinzík ml. (ÚAT) a známy profesionálny filmár prírody Branislav Molnár. Verejnosť sa má na čo tešiť.

PET CANOE - splav - deň 1.

Krátko po 10:00 sa PET kanoe a sprievodnej kanoe podarilo úspešne vyraziť od sútoku riek Morava a Dunaj pod hradom Devín. V Karlovej Vsi sa k PET kánoe pridal ďalší sprievodný čln.  Po krátkej pauze na prehradení Dunaja v Čunove sa obmenil sprievodný tím. Do večera sa celému tímu podarilo prejsť 54 riečnych kilometrov (úsek Devín - Dunaremete).

PET CANOE - splav - deň 2.

V čase od 9:30 do približne 20:00 sa tímu PET kanoe podarilo preplaviť sa až za Velkolélsky ostrov (úsek Dunaremete - Zlatná na Ostrove). Po čoraz náročnejšom pádlovaní PET kanoe (veľký odpor fliaš) vzhľadom na čoraz pomalší tok Dunaja sa podarilo splaviť 46 riečnych km. PET kánoe má po dvoch dňoch za sebou 100 riečnych kilometrov.

PET CANOE - splav - deň 3.

Výsledkom dnešnej celodennej púte je ďalších 35 riečnych kilometrov (rkm) a námaha je vzhľadom na slabnúci tok Dunaja čoraz väčšia. Do cieľa zostáva ešte zvyšných 35 rkm, a tie nebudú o nič ľahšie. Tomáš Ščepka a jeho sprievodný vodácko-filmársky tím nocujú na ostrove neďaleko obce Moča.

PET CANOE - splav - deň 4.

Počas štvrtého dňa posádky PET kanoe a sprievodnej kanoe s filmármi úspešne dokončili celý slovenský úsek Dunaja a svoju plavbu po viac ako 172 riečnych kilometroch ukončili v pohraničnej maďarskej obci Szob. Na poslednom úseku Dunaja prial splavu dobrý vietor, ktorý pomohol prekonať posledné kilometre bez veľkej námahy z predošlého dňa. Prvá časť misie projektu PET CANOE sa úspešne zavŕšila. O jej ďalšom osude Vás budeme priebežne informovať.

 

 

 

4.7.2019, aktualizované 9.7.2019