Počas sviatkov vyprodukujeme dvakrát viac odpadu - Správne triediť nám ho pomáha aplikácia G

Vianoce a koniec roka sú časom obdarúvania, ale aj obdobím, kedy najviac „vyhadzujeme“. Priemerná slovenská rodina totiž práve počas vianočných sviatkov až zdvojnásobí množstvo vyprodukovaného odpadu. Niektoré veci – vrátane starých a nepotrebných elektrospotrebičov – do smetných košov nepatria. Ak ich dáme do triedeného odpadu, môžu byť efektívne a ekologicky recyklované. Nájsť miesto, kde môžeme staré elektospotrebiče či iný odpad odovzdať na recykláciu, pomôže aplikácia Green Bin.

Priemerná slovenská rodina vytvorí počas sviatkov okrem bežného odpadu približne ďalších 25 kg odpadu navyše. Pribudnú totiž obaly z potravín a darčekov, neskonzumované jedlo či staré elektrospotrebiče, ktoré vyhadzujeme, lebo sme si pod stromčekom našli novšie. Zvyčajne ide o holiace strojčeky, fény, kulmy, ale aj nové mobilné telefóny, notebooky či televízory. Dôležité je, aby sme staré, už nepotrebné spotrebiče odovzdali na ekologicky šetrnú recykláciu. „Starú elektroniku odporúčame odovzdať v najbližšom zbernom dvore alebo v elektropredajni,“ hovorí Jozef Kozák zo spoločnosti SEWA, a.s. a dopĺňa: „Väčšie obchody, s predajnou plochou väčšou ako 400 m2, sú povinné menší elektroodpad prevziať, a to aj vtedy, ak ste si v nich žiadny elektrospotrebič nekúpili. Samozrejme, pri kúpe nového spotrebiča môžete ten starý doniesť do predajne a tam sú povinní ho za vás odovzdať na recykláciu.“  Pri hľadaní miesta vhodného na odovzdanie elektroodpadu vám pomôže mobilná aplikácia Green Bin. Tá vám nielen ukáže najbližšiu elektropredajňu či zberný dvor, ale zároveň aj ich adresu, otváracie hodiny, kontakt a ponúkne navigáciu cez Google Maps.

Zatiaľ čo systém triedenia odpadu v mieste svojho bydliska zväčša poznáme, počas návštev príbuzných, či pobytu na chatách v zimných strediskách, nás môžu farby kontajnerov zmiasť. „V jednom meste sa hliníkové plechovky dávajú do plastov, v inom do zmesového odpadu. Podobné rozdiely platia aj pre nápojové kartóny. Pre bežného občana je to chaos,“ konštatuje Marek Brinzík z organizácie NATUR-PACK, ktorá tiež pomáha pri aktualizácii aplikácie Green Bin. „V súčasnosti aplikácia obsahuje informácie o systéme triedenia vo všetkých okresných mestách Slovenska a máme v pláne ju rozširovať ďalej,“ dodáva.

Green Bin využijete počas celého roka. Aplikácia totiž pomáha aj s ďalšími dvoma komoditami, ktoré rozhodne nepatria do komunálneho odpadu. Ponúka navigáciu do 237 lekární vo viac ako 100 mestách, kde môžete odovzdať staré lieky, či do takmer 200 zberných dvorov, ktoré od vás odoberú stavebný odpad. „Aplikáciu Green Bin si už stiahlo viac ako 2 500 ľudí a máme na ňu od užívateľov pozitívnu spätnú väzbu,“ hovorí Jana Ružická z neziskovej organizácie EKOrast, ktorá aplikáciu vytvorila a spravuje. „Každý Slovák vyprodukuje ročne približne okolo 340 kilogramov odpadu,  recyklujeme  však iba približne 26 kilogramov. To je menej ako 10 %. Budeme radi, ak si ľudia aplikáciu stiahnu práve počas sviatkov a do nového roka vykročia aj s jedným ekologicky orientovaným predsavzatím. Napríklad, že budú správne triediť odpad.“

Kde stiahnuť aplikáciu?

Aplikáciu Green Bin pripravila nezisková organizácie EKOrast s podporou partnerov NATUR-PACK, SEWA, Sieť lekární Dr.Max a Prvá stavebná sporiteľňa. Stiahnuť si ju môžete bezplatne cez App Store na  https://itunes.apple.com/nz/app/green-bin/id1078743770?mt=8, alebo prostredníctvom Google Play na  https://play.google.com/store/apps/details?id=sk.fusionis.greenbin&hl=en.

20.12.2016