Sklo (triedenie a recyklácia skla)

Vedeli ste, že...?

 • Sklo sa v prírode rozkladá až 4000 rokov
 • Recyklovaním skla šetríme energiu
  Recykláciou 1 sklenenej fľaše sa ušetrí toľko energie, koľko by sme spotrebovali počas 25 minút za počítačom.
   
 • Sklo je 100 % recyklovateľné

  Sklo môžeme recyklovať donekonečna bez straty kvality a čistoty. 
   

 • Sklo je najbezpečnejšie pre balenie a uchovávanie potravín 
  Na rozdiel od iných obalových materiálov, sklo nevypúšťa žiadne látky do jedla a pitia.

 

Čo patrí a nepatrí do skla?

Neviete, či daný odpad patrí alebo nepatrí medzi sklo?
Sledujte označenie na obale, internetovú stránku Vašej obce alebo si prečítajte všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o odpadoch. Informácie môžete získať aj u zberovej spoločnosti, ktorá je zodpovedná za zber odpadu vo Vašej obci. 

Nezabúdajte, že iba vytriedený odpad podlieha kontrole! Ak máte pochybnosti, radšej ho vytrieďte ako ho poslať spolu so zmesovým odpadom rovno na skládku alebo do spaľovne. 

 

Cesta odpadového skla 

 

 

Video


Chceš si otestovať vedomosti o triedení skla?

Kam patrí žiarivka?
Žiarivka ako aj LED žiarovka je elektroodpad, preto ju treba odniesť na zberný dvor alebo odovzdať do predajne s elektrozariadeniami alebo svetelnou technikou výmenou kus za kus pri nákupe novej žiarivky. Informácií nájdete tu.

Čo nepatrí do skla?
Dá sa sklo recyklovať donekonečna?Sklo je 100 % recyklovateľný materiál. Na rozdiel od plastu alebo papiera ho môžeme recyklovať neobmedzene veľa krát bez straty kvality a čistoty.

Kam by ste vyhodili rozbité zrkadlo?Zrkadlo je vlastne pokovované sklo. Kovová vrstva sa však pri recyklácii už nedá odstrániť, preto patrí do zmesového odpadu. Pokiaľ je zrkadlo nadrozmerné, treba ho odniesť na zberný dvor.

No nazdar, si ekoflegmoš!

Máš veľké nedostatky v triedení odpadu. Si veľmi pohodlný jedinec, dopad na životné prostredie ťa nezaujíma. Dôležitý je pre teba momentálny okamih a nie nastupujúce generácie, ktoré sa budú musieť o náš odpad postarať. Triediť začneš, až keď ti niekto klepne po prstoch alebo zvýši poplatok za komunálny odpad. Mal by si si podrobne preštudovať našu stránku a potom si test zopakovať.

Gratulujeme, si ekopragmatik!

A nie si farboslepý! :P Dokážeš rozlíšiť základné druhy odpadu a farby nádob, kam odpad patrí. Vieš, že triedenie je dôležité pre životné prostredie, ale nie je smrteľne dôležité pre teba. Radšej však uprednostňuješ svoj vlastný komfort a výhovorka typu „Triedil/a by som dôkladnejšie, ak by som mal/a viac času“ ti vôbec nie je cudzia.

Gratulujeme, si ekonadšenec!

Máš rád/rada prírodu a triedenie odpadu je pre teba hračka! Vieš, že najdôležitejšou zásadou je, aby odpad vôbec nevznikal. Uvedomuješ si, že odpad sa len tak nevyparí a bude medzi nami ešte stovky niekedy až tisícky rokov.

Ak si hľadáš prácu, určite ťa radi zamestnajú v niektorej zberovej spoločnosti ako profesionálnu triedičku alebo triediča odpadu. ;)